Norton Rose Fulbright doradzała bankom przy finansowaniu pierwszej w Polsce wielkoskalowej hybrydowej instalacji słoneczno-wiatrowej. Wartość kredytu to niemal 900 mln złotych

0
4
Karolina Majcher, Tomasz Rogalski, Cezary Zawiślak

Transakcja obejmowała dwie warstwy finansowania dłużnego: w wysokości 766 mln zł od kredytodawców uprzywilejowanych czyli ING Banku Śląskiego, PKO Banku Polskiego i mBanku oraz w wysokości 100 mln zł od pożyczkodawcy podporządkowanego PFR, co wymagało szeroko zakrojonych rozmów w celu uzgodnienia relacji między wierzycielami. Transakcja została przeprowadzona w czasie gdy przyjmowane były ważne przepisy dotyczące maksymalnej cen energii elektrycznej w Polsce.

Zespołem Norton rose Fulbright kierowali associate Karolina Majcher, partner Tomasz Rogalski oraz senior associate Cezary Zawiślak. 

W skład zespołu bankowości i finansów weszli Tomasz Rogalski oraz associate Karolina Majcher i associate Patryk Gelar. 

W skład zespołu prowadzącego badanie due diligence weszli partner Tomasz Rogalski, senior associate Cezary Zawiślak oraz prawnik Jakub Chmiel. 

Senior associate Krzysztof Gorzelak oraz associate Oskar Sula zajmowali się dokumentacją skarbową. 

Cały zespół Norton Rose Fulbright pracował pod nadzorem partnera Tomasza Rogalskiego, który kieruje warszawską praktyką energetyki i infrastruktury.

– Wspieranie kredytodawców przy finansowaniu budowy tak dużego i złożonego projektu, jakim jest Kleczew Solar & Wind, było czystą przyjemnością. Transakcja ta pokazała głębię wiedzy i doświadczenia naszego zespołu project finance i energetyki, który wnosimy do tak skomplikowanych transakcji – powiedział Tomasz Rogalski. 

– Cieszymy się, że mogliśmy odegrać ważną rolę w dążeniu kredytodawców i inwestora do zielonej transformacji polskiego rynku energetycznego, która jest również kluczowym elementem strategii Norton Rose Fulbright w Polsce i naszego zespołu project finance i energetyki – dodała Karolina Majcher. 

Kleczew Solar & Wind będzie jednym z największych projektów w sektorze energetyki odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej, a także pierwszym wielkoskalowym projektem w Polsce łączącym energię słoneczną i wiatrową. Projekt znajduje się na terenach pokopalnianych w powiecie konińskim. W ramach pierwszego etapu projektu, którego budowa została już rozpoczęta, do sieci przyłączonych zostanie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz około 12 MW turbin wiatrowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, w tym nowoczesnych paneli fotowoltaicznych typu n, energia elektryczna wytworzona w elektrowni w Kleczewie będzie w stanie zasilić około 100 000 gospodarstw domowych. W ramach kolejnych etapów rozbudowy elektrownia może zostać powiększona do około 250 MWp w części słonecznej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii. Energia elektryczna z elektrowni w Kleczewie popłynie do konsumentów jeszcze w 2023 roku.

Projekt Kleczew Solar & Wind został przygotowany przez spółkę E&G z Grupy Lewandpol jako inwestora oraz Ergy jako asset managera projektu i doradcę finansowego inwestora.