Przedmiotem transakcji są dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy 50 MW oraz sześć elektrowni słonecznych o mocy 48 MW. Wszystkie projekty są w trakcie budowy, mają być oddane do użytku w 2023 roku. Została już zawarta umowa zakupu wytworzonej w elektrowniach energii. Jej nabywcą przez 15 lat będzie T-Mobile Polska.
Iberdrola i Augusta Energy podpisały jak na razie umowę przedwstępną, ale zamknięcie transakcji jest uzależnione od standardowych warunków zawieszających.
Ze strony Linklaters transakcję poprowadzili Jakub Dąbrowski (managing associate) oraz Michał Maruszak (senior associate), wspierani przez Adriannę Sołtysiak (junior associate) z warszawskiej praktyki energetyki i infrastruktury. Marcin Schulz (partner) oraz Łukasz Czerepak (associate) doradzali w zakresie kwestii korporacyjnych. Patryk Figiel (partner) nadzorował transakcję.
Dla Iberdrola ta transakcja to powiększenie jej portfolio projektów energetycznych w Polsce. Jak informuje firma, to nabycie zwiększy jej zainstalowaną moc odnawialną do 261 MW. Hiszpańska spółka nazywa przy tym nasz kraj „kluczowym rynku wzrostu”.
Iberdrola rozwija również kilka projektów w zakresie technologii wiatrowych na Bałtyku i bierze udział w przetargu rządowych przetargach na różne obszary polskiego morza. Zgodnie z informacją firmy projekty te zostaną włączone do Baltic Sea Hub, węzła grupy, który będzie centrum jej działalności w zakresie energii odnawialnej w Niemczech, Polsce i Szwecji.
Artykuł powstał we współpracy z Linklaters.