DLA Piper prowadzi warsztaty edukacyjne dla uchodźców z Ukrainy

0
1

Kancelaria DLA Piper rozszerzyła swoją pomoc uchodźcom z Ukrainy, organizując prawne warsztaty edukacyjne. Uchodźcy ze statusem ochrony tymczasowej mieli okazję zapoznać się z regulacjami dotyczącymi zatrudnienia, podatków, dostępu do pomocy prawnej oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Warsztaty zostały zorganizowane przez prawników warszawskiego biura DLA Piper we współpracy m.in. z Agencją ONZ ds. Uchodźców oraz Jezuickim Centrum Społecznym „W Akcji”. Szkolenie wpisuje się w ogólnoświatowy program pro bono kancelarii na rzecz pomocy uchodźcom i azylantom – “Know Your Rights”, którego celem jest pokazanie różnych aspektów życia w krajach, do których trafili uchodźcy oraz wsparcie ich w zakresie lepszej integracji, ochrony ich interesów, a także rozwoju zawodowego i osobistego.

– Ta ogromna grupa niezwykle dzielnych ludzi buduje teraz dla siebie nowe życie w Polsce. Jako prawnik cieszę się, że we współpracy z partnerskimi instytucjami możemy wesprzeć ich w tych działaniach – powiedziała Marta Frąckowiak, partnerka odpowiadająca za koordynację działań pro bono w warszawskim biurze DLA Piper oraz szefowa praktyki prawa handlowego, fuzji i przejęć oraz prawa spółek.

– Podczas naszych spotkań z gośćmi z Ukrainy usłyszeliśmy wiele pytań dotyczących realiów życia w Polsce. Przekonaliśmy się, jak wielkie znaczenie i jak bardzo potrzebna jest edukacja dotycząca spraw związanych z długoterminowym osiedleniem się w naszych kraju – powiedziała Małgorzata Krok, senior associate w warszawskim biurze DLA Piper.

To, że takie warsztaty są potrzebne podkreślali także ich uczestnicy. – Przebywam w Polsce z córką i nie byłam pewna, czy będę mogła jeszcze wrócić do Warszawy w późniejszym okresie, ponieważ nasz pobyt przekroczył już 90 dni – powiedziała jedna z uchodźczyń. – Niezwykle istotne jest dla nas, by uzyskać fachową poradę bezpośrednio od ekspertów prawa, a nie z drugiej ręki, czyli od znajomego znajomej, który tylko słyszał, że gdzieś jakaś inna osoba z Ukrainy znalazła się w podobnej sytuacji – dodała.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁY WARSZTATY DLA PIPER:

Oprócz Polski DLA Piper oferuje podobne szkolenia dla migrantów w Rumunii i planuje rozszerzyć działania w innych krajach, w tym m. in. na Węgrzech, w Czechach, Holandii i Hiszpanii. 

W związku z wojną w Ukrainie, blisko 60 prawników i pracowników warszawskiego biura kancelarii, zaangażowanych jest w pomoc dla Ukraińców oraz innych obywateli uciekających z tego kraju. Oprócz bezpłatnych usług prawnych, kancelaria zapewniła pomoc w zakresie organizacji zakwaterowania, żywności i odzieży dla uchodźców, koordynowała transport z granicy polsko-ukraińskiej do różnych miejsc w Polsce i Europie, a także wsparła finansowo osoby i instytucje.

Ponadto, w maju w warszawskim biurze utworzono osobne stanowisko prawnika pro bono, aby lepiej koordynować działania pomocowe. Objęła je ukraińska adwokatka Anna Kalinichenko.

Artykuł powstał we współpracy z DLA Piper.