Galileo obejmie 35% udziałów w spółce Pagra oraz sfinansuje jej dalszy rozwój. To pierwsza inwestycja Galileo w tym segmencie w Polsce. Jak informuje firma, to część jej ogólnoeuropejskiej strategii rozwoju.
Zespół DLA Piper
Ze strony DLA Piper transakcję prowadziła senior associate Karolina Mądrzycka, przy wsparciu partnera Łukasza Jankowskiego, senior associates: Mateusza Koszela, Marty Piotrkowicz, Piotra Sitnika, associates: Michała Celińskiego, Emilii Kaleckiej i Wojciecha Sulimierskiego oraz prawników: Michała Giżewskiego, Aleksandry Kowalskiej, Jakuba Karasiewicza oraz Filipa Wilczyńskiego. Nadzór nad projektem sprawował partner Jacek Giziński.
W transakcję zaangażowany był również wewnętrzny zespół prawników Galileo kierowany przez Laurę Belardinelli.
Rozwój poprzez model ESCO
Dzięki inwestycji Galileo Pagra, która od 2020 roku oferowała instalacje fotowoltaiczne dachowe i naziemne w południowozachodniej i centralnej Polsce ma przyspieszyć swój rozwój, w tym w modelu energy service company – klienci biznesowi zawierają wieloletnią umowę na dostawę energii elektrycznej z instalacji sfinansowanej przez firmę dostarczającą i montującą panele.
– Podpisanie umowy z Galileo jest znaczącym krokiem naprzód, który pomaga nam zdobyć dalsze uznanie i zaufanie rynku. Wsparcie finansowe i branżowe know-how Galileo pozwoli nam realizować jeszcze większe projekty oraz zapewnić finansowanie instalacji fotowoltaicznych dla klientów biznesowych, którzy w ostatnim czasie zostali dotknięci znaczącymi podwyżkami cen energii. Takie finansowanie w formule ESCO pozwoli firmom zrealizować znaczące oszczędności w kosztach działalności bez zaangażowania własnych środków finansowych. Widzimy coraz większe zainteresowanie taką ofertą ze strony firm, ale także przedsiębiorstw użyteczności publicznej – powiedział w komunikacie prasowym Kornel Dybul, prezes PAGRA Sp. z o.o.
– Galileo będzie wspierać spółkę PAGRA w rozszerzeniu działalności na całą Polskę, a także wzbogaci kompetencje techniczne i energetyczne, które są niezbędne, aby wspomóc klientów biznesowych w przejściu na odnawialne źródła energii. Mamy długoterminową perspektywę na rynku, współpracujemy z kompetentnymi partnerami w oparciu o sprawdzone modele biznesowe. Rozwijamy zdywersyfikowane portfolio projektów OZE, które obecnie liczy ponad 5 GW w całej Europie. Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem z silnym sektorem przemysłowym i usługowym oraz bogatym zasobem talentów, stąd nasza decyzja o wspieraniu takich przedsiębiorców jak PAGRA i ich zespół – skomentował Ingmar Wilhelm, prezes Galileo.
Kapitał Galileo
Galileo to europejska platforma deweloperska i inwestycyjna działająca w sektorze OZE od 2020 roku. Zarządzający nią Ingmar Wilhelm to doświadczony menadżer od dawna specjalizujący się w odnawialnych źródłach energii. Kapitałowo Galileo wspiera czterech renomowanych inwestorów instytucjonalnych: Infratil Limited, Commonwealth Superannuation Corporation (CSC), New Zealand Superannuation Fund (NZ Super Fund ) oraz Morrison & Co Growth Infrastructure Fund (MGIF), którzy przeznaczyli łącznie 220 mln EUR na inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii w całej Europie.
Artykuł powstał we współpracy z DLA Piper.