B2RLaw doradcą globalnego funduszu z San Franciso w transakcji venture debt o wartości 25 mln dolarów

0
2
Filip Badziak, George Havaris

Transakcja była częścią rundy Serii A wartej 42 mln USD, prowadzonej przez STV – największy fundusz Venture Capital na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Dzięki finansowaniu Opontia znalazła się na 12 pozycji listy Forbes Middle East’s 50 Most-Funded Startups jako jedyny nowy członek zestawienia.

Kancelaria B2RLaw doradzała Partners for Growth przy umowie kredytowej, a także przy sporządzaniu i negocjowaniu polskich dokumentów zabezpieczających (w tym m.in. umowy zastawu na udziałach, umowy zastawu na rachunku bankowym, umowy zastawu na zbiorze rzeczy ruchomych i praw, cesji zabezpieczeń oraz oświadczenia o poddaniu się egzekucji).

Zespół B2RLaw pracował pod kierownictwem Partnera George’a Havarisa i Counsela Filipa Badziaka, a w jego skład wchodzili: Radosław Minh Nguyen (Starszy Prawnik), Julia Pycka (Prawnik) i Maria Markowska (Młodszy Prawnik).

Pochodzący z San Francisco fundusz Partners for Growth od początku swojego istnienia otrzymał ponad 1,3 mld dolarów finansowania. Firma została założona w 2004 roku przez byłych menedżerów banku inwestycyjnego Hambrecht & Quist, zajmującego się pożyczkami typu venture. PFG zapewnia finansowanie firmom technologicznym na całym świecie, zarówno tym, które otrzymały, jak i tym, które nie skorzystały do tej pory z finansowania typu venture. Firma jest strategicznym partnerem Silicon Valley Bank, który jest wiodącym bankiem komercyjnym, skoncentrowanym na globalnym sektorze innowacji.

Opontia to firma z sektora e-commerce, założona w lutym 2021 roku przejmuje i rozwija marki e-commerce w regionie CEEMEA (Europa Środkowo-Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka). Jest uważana za jedną z pierwszych firm na Bliskim Wschodzie, które skorzystały z finansowania typu Venture Debt. W październiku 2021 otworzyła biuro w Polsce.

– Gratulujemy Partners for Growth, Opontia i wszystkim innym stronom zaangażowanym w tę transakcję. Nasz udział jest kolejnym dowodem na to, że zespół finansowy B2RLaw jest liderem w zakresie doradztwa przy transakcjach typu venture debt w Polsce i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Nasz zespół doradzał przy finansowaniach typu venture debt z udziałem polskich spółek technologicznych, w tym pierwszego polskiego jednorożca, platformy DocPlanner. Światowy rynek instrumentów dłużnych typu venture debt dynamicznie się rozwija, a firmy wspierane wcześniej przez fundusze VC w ciągu ostatnich trzech lat pozyskały ponad 80 mld USD w postaci pożyczek i innych form finansowania dłużnego. Rynek venture debt rośnie szybciej niż cały sektor VC, osiągając rekordową wartość 28,2 mld USD w 2019 r. i niemalże ten sam wynik w 2020 r. Kancelaria B2RLaw odegrała aktywną rolę w promowaniu Venture Debt w Polsce, łącząc czołowych, międzynarodowych przedstawicieli tego rynku z polskimi firmami technologicznymi – komentuje George Havaris.

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią B2RLaw.