Jak mówi dziennikowi szef KRRP Włodzimierz Chróścik, zmiany mają pomóc w zwiększeniu praktyczności szkolenia. Reforma ma być przeprowadzane etapami. Przede wszystkim poprzez ograniczanie wykładów na rzecz ćwiczeń i indywidualnych zadań. Na końcu zmian, wykładów na aplikacji ma w ogóle nie być.
Włodzimierz Chróścik deklaruje, że do nowej eudukacji będą też przygotowywani wykładowcy. Ma powstać system szkoleń, który pozwoli im na doskonalenie umiejętności przekazywania wiedzy. Poza tym wykładowcy mają otrzymać także specjalne narzędzia dydaktyczne.
Zmiany planowane są nie tylko w samej nauce, ale też w sprawdzaniu wiedzy. Niektóre kolokwia zamiast formy ustnej, mają mieć formę pisemną. Jak mówi „Rzeczpospolitej” radca prawny Bartosz Szolc-Nartowski, przewodniczący Komisji Aplikacji KRRP, chodzi o odejście od odpytywania z ogólnodostępnej wiedzy, czy znajomości aktów prawnych, na rzecz rozwiązywania zadań, które wymagają umiejętności analizy, budowania argumentacji i wydawania rekomendacji.
Kiedy i w jaki sposób reforma szkolenia zostanie przeprowadzona? Proponowanymi zmianami władze samorządu radcowskiego mają się zająć we wrześniu.