„Nie ma powrotu”. Polska prawniczka o 4-dniowym tygodniu pracy w swojej brytyjskiej praktyce 

0
3

Iwona Durlak współzałożycielka działającej na Wyspach Brytyjskich kancelarii IMD Solicitors w listopadzie 2022 roku wprowadziła w praktyce prawa rodzinnego, którą kieruje 4-dniowy tydzień pracy. Teraz, po kilku miesiącach, podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat takiego systemu działania w Law Society Gazette. Jak stwierdziła, nie widzi szans na powrót do pełnego tygodnia pracy. 

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono wielki test 4-dniowego tygodnia pracy. Promowała go wywodząca się z Nowej Zelandii organizacja 4 Day Week Global. Od czerwca do grudnia 2022 roku taki system wprowadziło u siebie ponad 60 firm. Po tym okresie aż 56 firm zdecydowało się na kontynuację programu. Na testy nie zdecydowała się jednak żadna kancelaria prawna. Jak podkreślili liderzy inicjatywy 4 Day Week Global, cytowani przez Law Society Gazzette, kancelarie prawne będą potrzebować więcej czasu niż firmy z innych sektorów, by przyjąć taki pomysł, bo kultura pracy w zawodzie prawnika oraz nawyki związane z rozliczaniem godzinowym powodują, że w tej branży to szczególnie trudne.  

Iwona Durlak w swoim tekście dla Law Society Gazzete podkreśla, że dostrzega problemy i wyzwania, jakie wiążą się z 4-dniowym tygodniem pracy w branży prawniczej, ale chciała spróbować i przetestować to w swoim zespole. 

Jak napisała, jako prawnicy zajmujący się prawem rodzinnym, często wspierają klientów w najbardziej stresujący okresie ich życia, a to jest bardzo wymagające, stąd dodatkowy wolny dzień może pomóc zmniejszyć wypalenie i poprawić produktywność. 

W praktyce wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy w zespole Iwony Durlak w IMD Solicitirso polegało na wybraniu przez każdego prawnika jednego wolnego dnia w tygodniu, tak, by, jak najmniej się na siebie nakładały. Przy czym, oczywiście ze względu na obowiązki, na przykład sprawy w sądzie, później te dni mogły się elastycznie przesuwać. 

Jak podkreśliła prawniczka, usunięcie jednego dnia z tygodnia pracy wymaga bardzo dobrej organizacji pracy, zarządzania kalendarzem i pilnowania priorytetów.

Efekty 4-dniowego tygodnia pracy po kilku miesiącach? Zaobserwowaliśmy wzrost produktywności, regularnie przekraczając wskaźniki KPI od momentu wprowadzenia zmiana, poziom usług pozostał niezmieniony – stwierdza Iwona Durlak. Jak dodaje, nie potwierdziły się także obawy części zespołu, że 4 dni pracy będą oznaczać większą presję. 

IMD Solicitors rozważą teraz wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy w pozostałych praktykach kancelarii. Iwona Durlak zaznacza przy tym, że ma świadomość, że o wiele łatwiej eksperymentować z takimi rozwiązaniami w mniejszych kancelariach prawnych niż na przykład w wielkich praktykach korporacyjnych. 

W Polsce 4-dniowy tydzień pracy już jakiś czas temu wprowadził Łukasz Mróz, czyli znany w mediach społecznościowych Prawnik na budowie, o czym mówił w wywiadzie dla Legal Business Polska. 

Nie mamy informacji o innych kancelariach z polskiego rynku prawniczego testujących takie rozwiązanie. Chętnie je poznamy i porozmawiamy o 4-dniowym tygodniu pracy prawnika (polecamy się na kontakt@testlbp.dkonto.pl).