Prawnicy DZP doradzali Gaz-System w obszarze zamówień oraz kontraktów dotyczących zarówno morskiej, jak i lądowej części gazociągu Baltic Pipe.
Projektem zajmował się interdyscyplinarny zespół prawników prowadzony przez partnerów z praktyki infrastruktury i energetyki kancelarii Pawła Grzejszczaka i Katarzynę Kuźmę oraz counsela Wojciecha Hartunga.
DZP doradzała Gaz-System w przygotowaniu struktury zakupowej, a także wypracowaniu regulacji stanowiących podstawy prowadzenia konkurencyjnych procesów wyboru wykonawców. Zespół zamówień publicznych DZP świadczył również kompleksowe doradztwo w ramach samych postępowań przetargowych w zakresie przygotowania dokumentacji postępowania oraz oceny ofert i wyboru wykonawcy.
W odniesieniu do części morskiej projektu DZP przygotowała projekty umów na potrzeby wyboru zarówno dostawcy rur, jak i generalnego wykonawcy gazociągu, a także doradzała w negocjacjach z uczestnikami postępowań przetargowych.
Jak podkreśla kancelaria w swoim komunikacie, umowy zostały przygotowane zgodnie z międzynarodowym standardem LOGIC, powszechnie stosowanym dla wszystkich rodzajów inwestycji w obszarach morskich (offshore), stąd projekt ma charakter przełomowy, bo standardy LOGIC nie były wcześniej stosowane w Polsce na taką skalę, dla tak dużych projektów o fundamentalnym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Gazociąg Baltic Pipe został zrealizowany przez polski Gaz-System i duński Energinet. Realizowana przez Gaz-System inwestycja polegała na wybudowaniu 275 km gazociągu podmorskiego od miejscowości Faxe w Danii do miejscowości Pogorzelica w Polsce oraz 231 km gazociągów krajowych na trasach Goleniów – Lwówek i Niechorze – Płoty. W ramach projektu zostały także rozbudowane tłocznie gazu w Goleniowie i Odolanowie oraz wybudowana od podstaw tłocznia Gustorzyn.
Jak informowaliśmy wcześniej na Legal Business Polska (TUTAJ) przy zawarciu kontraktu na dostawy gazu przez Baltic Pipe PGNiG doradzała kancelaria Rymarz Zdort.
źródło: DZP, Gaz-System