Elastyczny powrót prawników do biur

0
5

Kancelaria Dentons w tym roku nadal w większości pracować będzie zdalnie, ale jej biuro jest dla pracowników otwarte – oczywiście, w ścisłym reżimie sanitarnym. –  Trzymamy się złotego standardu i łączymy dotychczasowy, niezmiennie wysoki poziom wsparcia klientów z bezpieczeństwem i komfortem członków naszego zespołu – komentuje mecenas Arkadiusz Krasnodębski, Partner Zarządzający Dentons w Polsce. Jak dodaje, kancelaria dostrzega, że dla wielu osób, szczególnie młodszych stażem, praca w siedzibie kancelarii niesie wiele korzyści. – Dużo łatwiej jest wdrażać się do pracy w tak dużej organizacji, jak nasza, kiedy jest się na miejscu. Efektywniej przebiega też proces mentoringowy w poszczególnych zespołach. Łączymy te oczekiwania i potrzeby. Nasze biuro w Elektrowni Powiśle jest otwarte dla chętnych, z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego. Nasze doświadczenia z pracą zdalną są pozytywne i takie elastyczne podejście utrzymamy też w przyszłości – podkreśla mec. Krasnodębski. Poza tym Dentons zamierza organizować akcje, które będą zachęcać pracowników do szczepień lub wyrażać uznanie tym, którzy już zdecydowali się na wykonanie zastrzyków.  

Podobne elastyczne podejście do pracy w biurze, z możliwością wyboru przez pracowników, stosuje kancelaria Rymarz Zdort. Obecnie  ok. 80% pracowników administracji kancelarii pracuje zdalnie w systemie rotacyjnym, natomiast liczba prawników obecnych w biurze waha się od 50% do 70%. Kancelaria Rymarz Zdort wprowadziła również możliwość wykonywania testów PCR na koszt firmy bez ograniczeń.

Łączony i elastyczny tryb pracy stosuje także CMS. – Już jesienią postawiliśmy na elastyczność, przekazując decyzyjność w organizacji pracy zespołów poszczególnym szefom praktyk w zależności od potrzeb klientów, specyfiki pracy zespołu, czy obłożenia pracą w danym momencie – powiedział LBP partner zarządzający CMS w Polsce Andrzej Pośniak. Jak dodał, w tej chwili jeszcze trudno ocenić, co przyniesie jesień.  – Rozważamy różne scenariusze, które będziemy wdrażać w zależności od sytuacji. Z pewnością w jakimś wymiarze możliwość pracy zdalnej pozostanie elementem naszej oferty także po zakończeniu pandemii, a w proces decyzyjny będą włączeni pracownicy i współpracownicy kancelarii – podkreślił Andrzej Pośniak. 

Kancelaria Gessel jeszcze przed pandemią oferowała możliwość pracy zdalnej prawnikom. Ostatni czas pokazał, że z domu mogą pracować także pozostali pracownicy kancelarii. Obecnie firma podchodzi bardzo elastycznie do pracy w biurze. Każdy, kto chce pracować z domu, ma taką możliwość. 

Taylor Wessing podjęła decyzje o stopniowym powrocie do biura – jak poinformowała nas kancelaria – zmierzając do osiągnięcia jak największej frekwencji. Osoby, które nie zostały jeszcze zaszczepione w pełni lub mają związane z tym obawy mogą tak zaplanować swoją obecność w biurze, aby zapewnić sobie i pozostałym współpracownikom bezpieczne miejsce pracy.

Od 1 czerwca do normalnego trybu pracy powróciła kancelaria Penteris. Pozostawiła  jednak swoim pracownikom możliwość częściowej pracy zdalnej – 3 dni w tygodniu praca w biurze, 2 dni home office. Przy czym, dni pracy poza biurem trzeba ustalić z tygodniowym wyprzedzeniem i nie powinny to być dwa dni z rzędu. 

Na podobne rozwiązanie zdecydowała się kancelaria Chałas i Wspólnicy. – Nasze doświadczenia z okresu pandemii pokazują, że praca zdalna może być bardzo wydajna i jednocześnie komfortowa dla pracowników. Dlatego podjęliśmy decyzję o docelowym przejściu całej kancelarii w tryb pracy hybrydowej – 2 dni zdalnie i 3 dni w biurze – powiedział Kosma Chałas, specjalista ds. HR w kancelarii. Jak dodał, ostatni czas zmienił postrzeganie czasu pracy. – Praca zdalna i hybrydowa podczas pandemii pokazały, jak przestarzały jest model 8- godzinnego dnia pracy w profesjach, gdzie stawia się na realizację konkretnych zadań. Ponadto, możliwość pracy zdalnej jest coraz istotniejsza dla pracowników – jeszcze przed pandemią znaczna liczba kandydatów deklarowała, że jest to dla nich ważny aspekt współpracy – dodał Kosma Chałas. 

Rozwiązania przyjęte przez kancelarie potwierdzają ogólny trend wynikający także z wielu badań i ankiet wśród pracowników biurowych – powrót do pracy tylko w biurze dla wielu będzie trudny lub wręcz niemożliwy. Powszechny tryb pracy hybrydowej, czy łączonej, będzie jednym ze skutków epidemii.