Podatki w „Polskim Ładzie”

0
3

Jak wskazują eksperci Grant Thornton, podatek liniowy dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą pozostanie prawdopobnie bez zmian, ale realny wpływ na zwiększenie obciążeń będą miała zmiany dotyczące składki zdrowotnej oraz kwoty wolnej od podatku.

Kwota wolna od podatku ma być podniesiona do 30 tysięcy złotych. Próg skali podatkowej zostanie z kolei podniesiony do 120 tysięcy złotych.

Niemniej, zapowiedziano również brak możliwości odliczania składki zdrowotnej, co według Grant Thornton oznacza podwyższenie stawki podatku o 7,75%. W praktyce, w zależności od konkretnego progu podatkowego, powstaną dwie wyższe stawki podatkowe, odpowiednio 24,75% i 39,75%.

Według ekspertów Grant Thornton, efektywna stopa podatkowa będzie wyższa dla tych, którzy zarabiają 7 tyś zł lub więcej.

Nie ma co ukrywać, że dotknie to dużej części prawników. Jak wynika z Raportu Płacowego Antal z marca tego roku, średnie wynagrodzenie w branży prawniczej to 12 742 brutto.

Zmiany zapowiedziano także w podatku CIT, to między innymi ulga na automatyzację i robotyzację, estoński CIT dla większej liczby firm, ulga podatkowa związana z wejściem na giełdę i uproszczenia w zakresie cen transferowych. 

W podatku VAT Grant Thornton dostrzega zapowiedzi dwóch zmian. Po pierwsze brak opodatkowania VAT dla transakcji w ramach grup kapitałowych oraz możliwość opodatkowania VATem instytucji finansowych.